12 July 2010

Fiesta Iniesta / Olanda - Spania 0-1

Spania a devenit pentru prima dată în istorie campioană mondială, după ce a învins Olanda cu 1-0, printr-un gol marcat în prelungiri de Andres Iniesta.

Spania a controlat tiranic prima repriză, dar în van. Olandezii s-au văzut nevoiţi să se apere grupat şi să treacă rar mijlocul terenului. Ocaziile au venit la ambele porţi, în ciuda posesiei superioare a spaniolilor. Sergio Ramos (5), Kuyt (8), apoi acelaşi Ramos (11) ratează deschiderea scorului.
"Portocalii" devin din ce în ce mai agresivi, De Jong şi Van Bommel fiind iertaţi de eliminare de englezul Webb, iar efectul e imediat: iberici sunt scoşi din ritm. Mathijsen (37) şi Robben (46) ratează deschiderea scorului pentru batavi înainte de pauză, iar Pedro (38) şi Alonso (43) greşesc şi ei de puţin ţinta.

Repriza secundă e mult mai dinamică, cu olandezii mult mai curajoşi. Olandezul Robben îşi bate joc de două ocazii importante şi ratează după ce scapă singur cu Casillas (63 şi 84). De cealaltă parte, Villa nu poate specula imensa greşeală a lui Heitinga (69), iar Ramos, scăpat din marcaj, trimite cu capul peste poartă (77).

Iniesta a marcat golul izbăvitor în minutul 117

Prelungirile aduc o răpăială de ocazii, dar Fabregas (95, 104), Mathijsen (96), Iniesta (103) şi (Navas (101) acuză oboseala. Iniesta a dat lovitura de graţie în minutul 117, după o pasă a lui Fabregas şi un şut sec pe lângă Stekelenburg. Spania e noua campioană mondială, iar Olanda pierde a treia finală.